libido-jest-normalne

Libido pod kontrolą

Zmęczone libido

Stres i przepracowanie są największymi wrogami dla męskiej erekcji. Na zmęczenie i brak snu penis reaguje natychmiast, a mężczyzna staje się niespokojny o swoją seksualność. I tak toczy się błędne koło. Mężczyzna staje się bardziej czujny, obserwuje swoje reakcje, a przez nadmierną kontrolę pożądanie opada. Każdemu potrzebny jest relaks. Trzeba nauczyć się sprawiać przyjemności sobie i partnerce. Od czasu do czasu można zrobić sobie wspólną kąpiel z dodatkiem wonnych olejków, a do wanny, zamiast zaległej prasy, zabrać miłosne gadżety. Warto też pozbyć się z sypialni telewizora, który sprawia, że oglądając do późna seriale lub filmy akcji, zapominamy do czego tak naprawdę służy sypialnia. Badania pokazują, że Polacy najbardziej lubią kochać się w sobotę. Część małżeństw w ogóle nie uprawia seksu w inne dni tygodnia. Mają wiele innych zabawek: centra handlowe, internet i gry komputerowe. Tymczasem, gdy nie korzystamy z energii seksualnej, ona zanika.

Afrodyzjaki na talerzu

Tradycyjna polska kuchnia, ceniona szczególnie przez mężczyzn, nie służy wigorowi. Tłuste potrawy obniżają poziom hormonów miłości: testosteronu i estrogenów. Jeśli mężczyzna chce emanować seksem do późnej starości, musi jeść chude mięso, ryby i owoce morza. Casanova swój niesamowity temperament seksualny zawdzięczał właśnie ostrygom. Przygotowując potrawy nie zapominajmy o przyprawach. Szczególnie pobudzająco działają: imbir, lubczyk i gałka muszkatołowa. W diecie powinno też znaleźć się dużo warzyw i owoców, szczególnie awokado. Czekolada wprowadza w stan zadowolenia i euforii, a czerwone wino, w niewielkich ilościach, odpręża i rozluźnia. Warto eksperymentować w kuchni. Już samo wspólne przyrządzanie wymyślnych potraw nastraja erotycznie.

Seks dla niepalących

Wyjątkowo źle na męską seksualność wpływają nałogi. Badania pokazują, że 75 proc. długoletnich palaczy (którzy wypalali ponad paczkę dziennie) ma problemy z erekcją. Z kolei alkohol, co prawda zwiększa pożądanie, ale obniża możliwości jego zaspokojenia. Jeśli mężczyzna nie stroni od alkoholu, może mieć problemy z erekcją i wytryskiem. A wtedy nie wystarczy nawet największe podniecenie. Ulubiona „mała czarna”, która w małych ilościach pobudza i podnosi ciśnienie, pita w nadmiarze wypłukuje magnez z organizmu. Dlatego pijący dużo kawy, szybciej się męczą, także w łóżku.

Hormony

Za wigor i pożądanie odpowiada testosteron. To on zmusza mężczyzn do rozładowania napięcia i powiększa apetyt na seks. Estrogeny wydziela tylko organizm kobiety. Dzięki nim jest bardziej podatna na uwodzenie, a jej narządy płciowe i okolice podbrzusza – bardziej ukrwione. Ochota na miłość rośnie. Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne mogą obniżać kobiece libido. Pigułki blokują wydzielanie hormonów przez jajniki. Jeśli biorąc tabletki partnerka podnieca się o wiele wolniej, powinna porozmawiać z ginekologiem. Może przepisać jej środek wielofazowy, który naśladuje naturalny cykl i nie hamuje wydzielania hormonów.

Czy to czas na miłość?

Bardzo często kobiety w drugim trymestrze ciąży rozbudzają się erotycznie. Ustąpiły już dokuczliwe mdłości i zmęczenie, ich narządy są bardziej ukrwione, a z małym brzuszkiem czują się kobieco. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, aż do ostatniego miesiąca może oddawać się zabawom w sypialni. Apetyt na miłość rośnie z temperaturą powietrza. Latem organizm produkuje więcej testosteronu. Naukowcy policzyli, że w miesiącach letnich kochamy się dużo częściej, niż w innych porach roku.

Namiętność w małżeństwie

Małżeństwo sprowadza pożądanie na ziemię. Sformalizowany związek przynosi problemy, które stają się ważniejsze, niż miłosne igraszki. Trzeba spłacić kredyt, zrobić opłaty, zaplanować wakacje z dziećmi i zaprosić teściów na Wigilię. Dlatego partnerzy w wolnych związkach, niemający tych obciążeń, przeżywają większe namiętności.

Sobotni kochankowie

Z sondaży wynika, że najwięcej Polaków kocha się w sobotę.

 • poniedziałek: 3,7 proc.
 • wtorek: 4,8 proc.
 • środa: 5,1 proc.
 • czwartek: 3,7 proc.
 • piątek: 10,6 proc.
 • sobota: 31,7 proc.
 • niedziela: 15,1 proc.
 • różnie: 61,6 proc.

Czym dla kobiet jest seks?

 1. Ważnym elementem życia: 52 proc.
 2. Relaksem i przyjemnością: 73 proc.
 3. Czymś niepowtarzalnym: 88 proc.
DMCA.com Protection Status