czym jest impotencja

Impotencja – definicja

O impotencji można mówić wtedy, gdy stanowi ona zaburzenie występujące wielokrotnie, a nie epizodycznie, na przykład w wyniku stresu, upojenia alkoholowego czy silnego napięcia. W przypadku, gdy problem staje się poważny i przeszkadza w czerpaniu radości z życia seksualnego, co przekłada się również na jakość życia ogółem, należy skonsultować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie bazujące na określeniu przyczyny zaburzenia.

Podłoże psychiczne i fizyczne impotencji

Impotencja może rozwijać się zarówno na podłożu psychicznym, mowa wtedy o impotencji psychogennej, jak i na podłożu fizycznym – wtedy mowa o impotencji somatogennej lub organicznej.

Impotencja psychogenna jest wynikiem zahamowania reaktywności seksualnej, co może być przyczyną kompleksów, lęku przed kobietami, poczucia grzechu, strachu przed niechcianą ciążą, również stresem w pracy czy zaburzeniami psychoseksualnymi. Ten rodzaj impotencji jest częściej spotykany u młodszych mężczyzn.

Impotencja somatogenna ma miejsce wtedy, gdy zaburzenia erekcji związane są z wiekiem oraz ze zmianami chorobowymi, występuje na przykład na tle zaburzeń układu sercowo-naczyniowego (aktualnie najczęściej diagnozowana przyczyna impotencji), na tle neurogennym, na przykład problemów z kręgosłupem, na tle hormonalnym – w związku ze spadkiem testosteronu, z powodu chorób metabolicznych jak cukrzyca.

Dodatkowo impotencję mogą powodować niektóre leki, na przykład z grupy SSRI, SNRI, leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne czy leki stosowane w terapiach antynowotworowych.

W celu sprawdzenia metod leczenia impotencji zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu poruszającego ten temat na naszym portalu.

DMCA.com Protection Status