Choroby-wirusowe

Jakie są choroby wirusowe? Jak odzyskać?

Test sprawdzający Stan Zdrowotny Organizmu

W zatrważającym tempie rośnie liczba osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi. Nowotwory, cukrzyca, alergie – to tylko niektóre z nich. W tej sytuacji nieodzowne staje się podjęcie działań profilaktycznych, do których należy regularne sprawdzanie swojej kondycji. Temu służy wiarygodny Test sprawdzający Stan Zdrowotny Organizmu. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy zapobiec zagrożeniom wynikającym z naszego trybu życia - mamy kontrolę nad swoim zdrowiem!   

Choroby wirusowe człowieka dzielą się na choroby wirusowe wieku dziecięcego (charakterystyczne dla wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego) oraz choroby wirusowe, które mogą się pojawić w każdym wieku. Do tej pierwszej grupy zalicza się: odrę, ospę wietrzną, świnkę, różyczkę. Reszta chorób wirusowych należy do tej drugiej grupyBardzo charakterystyczne dla chorób wirusowych jest ich szybkie rozprzestrzenianie się na określonym terenie. Bardzo szybko może dojść do epidemii lub pandemii. Przykładowo w 2009 roku doszło do pandemii grypy A/H1N1. Jak się szacuje od 11 czerwca 2009 na całym świecie zmarło ponad 12790 osób w wyniku tej grypy. Historia oczywiście pamięta wiele innych epidemii wywołanych przez wirusy, które zdziesiątkowały ludzkość.

Warto zauważyć na większość chorób wirusowych nie ma szczepionki, ponieważ wirusy mają zdolność do mutowania się (bardzo dobrze jest to widoczne na przykładzie wirusa grypy). Choroby wirusowe człowieka diagnozuje się na podstawie widocznych objawów oraz specjalnych badań.

Leczenie chorób wirusowych

Jak na razie nie opracowano bezpiecznych dla człowieka leków na choroby wirusowe. Główną przeszkodą jest fakt, iż jakakolwiek chemiczna ingerencja szkodzi również komórkom chorego. Uszkodzeniu nie tylko ulega DNA wirusa, ale zaburzona jest też replikacja DNA u chorego.

Lekarze są zdania, że osoby, które są już zarażone jedną chorobą wirusową, są mniej podatni na zachorowanie w wyniku innego wirusa, ponieważ w ich ciele wytworzył się interferon. Interferon jest to nietoksyczne białko, które jest produkowane przez niektóre komórki, które są zarażone wirusem. W obecnej chwili przed niektórymi chorobami może uchronić jedynie szczepionka, która polega na wprowadzeniu do organizmu wirusa. Pod jego wpływem organizm zaczyna produkować przeciwciała, która zwalczają chorobę wirusową. Jednak szczepionki bardzo często muszą być powtarzane, ponieważ tak jak wcześniej było wspomniane wirusy mają zdolność mutowania się i uodparniania na szczepionki.

W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie pomagają. Można je zażywać jedynie profilaktycznie, aby zapobiec bakteryjnym zakażeniom.

Zwykło się mówić „w zdrowym ciele, zdrowy duch” i to prawda, bo oczywiste, że jeżeli dobrze się czujemy i nie mamy żadnych dolegliwości, to nasza kondycja fizyczna i psychiczna jest dużo lepsza niż wówczas, gdy coś nam dolega. Dobre zdrowie pozwala sprawnie funkcjonować w codzienności, realizować życiowe cele, wypełniać obowiązki zawodowe, spełniać swoje pasje itp. Jednak by zdrowie dopisywało, należy o nie zadbać. Troska o zdrowie jest troską o samego siebie i wyrazem szacunku dla własnej osoby.

Test na Helicobacter pylori

Choroby lub zaburzenia układu trawiennego dotykają wielu osób. Bardzo częstą przyczyną tych zaburzeń jest infekcja wywołana bakterią Helicobacter pylori. W 2005 roku badacze z Australii otrzymali nagrodę Nobla za odkrycie, że przyczyną 90% wrzodów żołądka i dwunastnicy jest bakteria Helicobacter pylori, a nie stres, jak do tej pory sądzono. Częstotliwość występowania infekcji w krajach rozwiniętych wynosi 15-40%, natomiast w krajach rozwijających się 70-90%. Test na Helicobacter pylori pozwala sprawdzić czy jesteśmy zainfekowani. Nie leczona infekcja wywołuje w 100% przypadków zapalenie błony śluzowej żołądka, w 30-40% objawy dyspeptyczne, w 10-15% chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a w 1-2% raka żołądka. Jeżeli masz zgagę, wzdęcia, zaparcia, nieregularne wypróżnienia, problemy skórne, uczucie wyczerpania i przemęczenia zrób test na Helicobacter pylori.  

PrawIdlowe odzywianie

Produkty, które spożywamy powinny być urozmaicone. Jeść należy regularnie – zwykle 5 razy dziennie. Dieta powinna być uwarunkowana wiekiem i zapotrzebowaniem energetycznym – osoby mało aktywne fizycznie zużywają mniej energii niż te, które dużo czasu poświęcają na sport bądź wykonują pracę zawodową wymagającą wysiłku fizycznego. W okresie wzrostu zapotrzebowane energetyczne wzrasta, organizm potrzebuje więcej kalorii, z czasem ta sytuacja się zmienia i wówczas powinno się jeść mniej. Od stołu najlepiej wstawać z uczuciem niedosytu, ponieważ impulsy przekazywane do mózgu, informujące o zlikwidowaniu głodu, docierają tam później niż faktycznie ma to miejsce. Możemy nie czuć się syci, ale głód został już zaspokojony. Nieświadomość takiej reakcji powoduje, że niektórzy wstają od stołu z uczuciem przejedzenia albo skarżą się na bóle żołądka. Posiłki powinno się spożywać o regularnych, wyznaczonych porach, sprzyja to właściwej przemianie materii i nie powoduje kłopotów z trawieniem. Należy dostarczać organizmowi wielu składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Warto więc często jeść owoce i warzywa, które są nie tylko źródłem witamin, ale ze względu na zawartość błonnika szybciej i skuteczniej likwidują głód. Wskazane są produkty zbożowe, zwłaszcza ciemne pieczywo oraz kasze: jęczmienna, gryczana, także płatki owsiane, mleko i jego przetwory. Jeść raczej dania gotowane, ograniczyć słodycze i produkty wysokokaloryczne. Pić dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej i soków owocowo-warzywnych. Rano należy zawsze zjeść śniadanie – dostarcza ono energii na znaczną część dnia, ponadto sprzyja koncentracji, wyzwala chęć do działania. Obiadu nie należy jeść zbyt obfitego i zbyt późno, kolacja powinna być skromna. Racjonalne żywienie pozwoli uniknąć wielu problemów ze zdrowiem, a szczególnie otyłości. W diecie nie powinno być miejsca na alkohol i papierosy, używki takie jak kawa czy herbata również powinno się ograniczyć.

Aktywność fizyczna

Bycie aktywnym fizycznie sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki, pozwala uniknąć otyłości, relaksuje, poprawia wydolność wielu układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego, szkieletowego. Ruch jest dla dziecka czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój, kształtuje jego umiejętności, zręczność, postawę ciała. Współcześnie dzieci coraz rzadziej uprawiają sport. Wypiera go wszechobecna technika komputerowa: gry, Internet itp. Dzieci wolą spędzać czas przed komputerem niż wspólnie z rówieśnikami biegać po boisku czy bawić się na świeżym powietrzu. Brak aktywności fizycznej może zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego - powodować nadmierną wrażliwość, niepokój, trudne relacje z otoczeniem, sprzyjać powstawaniu chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, depresji. Ruch rozładowuje napięcie, redukuje poziom stresu, obniża ciśnienie, poprawia samopoczucie, pobudza, dodaje energii. Wiadomo, że nie należy przeciążać organizmu przesadnym wysiłkiem fizycznym. Osoby mniej aktywne fizycznie powinny zaczynać od stopniowych ćwiczeń, zwiększając je co pewien czas. Rodzaj uprawianego sportu, ćwiczeń powinien pasować do osobowości człowieka oraz do jego możliwości. Dlatego jedni decydują się na jazdę na rowerze, inni na uprawianie koszykówki, jeszcze inni trenują sztuki walki. By poprawić kondycję wystarczy aktywnie spędzać czas na powietrzu – mogą to być regularne spacery, przejażdżki rowerowe, jazda na rolkach, poranny lub wieczorny jogging, czasem ćwiczenia fizyczne wykonywane na otwartej przestrzeni. Ważne jest to, by czerpać przyjemność ze sportu i pośród wielu obowiązków znaleźć czas na aktywność fizyczną.

DMCA.com Protection Status